Tip 2 Diyabet Hastalığında Organ Hasarı Mümkün müdür?

Tip 2 Diyabet Hastalığında Organ Hasarı Mümkün müdür?

01/09/2019 0 Yazar: netadmin

Tıp teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte Dr Alper Çelik gibi doktorlar tarafından teşhisi konan tip 2 diyabetin organ hasarı konusunda bazı etkileri bulunmaktadır. Öncelikle belirtilmelidir ki tip 2 diyabetin organlara ciddi bir hasarı bulunmamaktadır. Buradan Alper Çelik hakkında bilgi alabilirsiniz; www.metabolikcerrahi.com/prof-dr-alper-celik .

Fakat belirtilmelidir ki geç teşhisi konan vakaların organlara ciddi hasarları bulunabilmektedir. Hastalığının belirtilene sahip olan kişilerin en kısa zamanda bir muayene olması gerekmektedir. Aksi halde geri dönüşü pek fazla olmayan rahatsızlıkların başlaması an meselesi olacaktır.

Erken Teşhis Testleri Nelerdir?

Tip 2 diyabetin teşhis edilmesi için uygulanan bazı testler bulunmaktadır. Tip 2 diyabet için uygulanan bu testler şu şekilde sıralanabilmektedir; göz muayenesi, 1 günlük idrar testi, böbrek enfeksiyonları testi, kalp damarları ile ilgili testler ve sinirsel fonksiyon testleri.

Tip 2 diyabetin bu testler ile birlikte erken teşhisi yapılmaktadır. En ufak bir belirtinin bile teşhis için önemli olduğunu belirtebiliriz. Kişilerin kendilerini son derece iyi tanıması ve belirtilerin sürekli olarak devam edip etmediğini anlaması gerekmektedir.

Bilindiği üzere her belirti bir hastalık başlangıcı değildir. O yüzden belirtilerin sürekli olarak devam edip etmemesi çok önemlidir. Eğer söz edilen belirtiler belirli aralıklar ile sürekli olarak devam ediyorsa en sıka zamanda bir doktora görünmek gerekmektedir. Böylelikle erken bir teşhisin gerçekleşmesi ile tedavinin başlaması çok hızlı olacaktır. Erken teşhis ile birlikte organ zararı da ortadan kalkacaktır.