Sıfır Atık nedir? Nasıl kurumu Sağlanır?

Sıfır Atık nedir? Nasıl kurumu Sağlanır?

10/09/2019 0 Yazar: netadmin

Son zamanlarda en fazla tartışılan konulardan birisi de hammadde ihtiyacı ve doğanın temiz kalabilmesi için sıfır atığın yaygınlaştırılması konusudur. Atık malzemelerin kullanılarak üretime yeniden katılması anlamına gelmektedir. Bu projenin temel mantığı israfın önüne geçilmesi konusudur. Yılık ülke içerisindeki israf miktarının çok yüksek seviyelerde olduğu bilinmektedir. Bu konunun önemini anlamış olan ve bu konuya gereken değeri vermekte olan şirket veya firmalar ülke ekonomisine ciddi anlamda bir katkı sağladığı söylenebilir.

Ülkemiz içerisinde bulunan kaynakların limitleri bellidir. Bu kaynakların israf edilmesi ile birlikte bu kaynakların sürekli artış gösteren toplumumuza yetmeyeceği aşikardır. Bu sebeple bu proje ülke geleceği içinde oldukça önemli bir konudur. Kaynakların daha uygun bir şekilde kullanılması bu proje ile hedeflenmektedir.

Sıfır Atık Projesi Ve Çöp Konteynerleri

Geri dönüşümün isabetli bir şekilde sağlanmasının en önemli yollarından birisi de çöp konteyneri olarak bilinen sistemlerdir. Bu yeni nesil konteynerler ile tüm atık maddeler uygun bir şekilde ayrıştırılmaktadır. Bu ayrıştırmanın yapılması ile atık maddeler tekrar üretime katılmaktadır. Bu sistemin kurulması gerekmektedir.

Sistemin nasıl kurulacağı ile ilgili bilgiler bakanlık tarafından bastırılan el kitaplarında ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. İşletmelerin bu mekanizmalı kurmaları için dikkat etmeleri gereken belli başlı konular bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi merkez noktaların belirlenme işlemleri, mevcut durumun analiz edilmesi, bilinçlendirme hedefi ile düzenlenen etkinlikler ve durumun bir rapor haline getirilmesi belli başlı dikkat edilmesi icap eden konulardır.