Lösemi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Lösemi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

26/04/2019 0 Yazar: Sean Bishop

Lösemi hastalığı yetişkin ve çocukları etkiler, bu hastalık kan kanseridir. Bu hastalıkta, vücut kan hücreleri sayısı normal olmayan bir şekilde artmaktadır ve bu hücrelerin şekilleri değişmektedir. Basitçe kemik iliği biyopsisi ve diğer testler yapılarak lösemi teşhisi konabilir. Hastalığın tedavisi için kemoterapi kullanılır. Bu yöntem kanser hücrelerini öldüren kimyasal bir süreçtir.

Oral yoldan hap alarak tedavi başlatılır. Belirtileri arasında cildin sararması gösterilebilir. Sürekli olarak hasta kendini yorgun hisseder, ateş ortaya çıkar. Hasta sağlıksız hücrelerin çokluğu nedeni ile bağışıklık sisteminde sıkıntılar yaşar.

Enfeksiyonlar vücuda hızlıca yayılır ve başka hastalıklar da ortaya çıkar. Yaralar oluşmaya başlar ve nefes darlığı ortaya çıkar. İyonlaştırıcı radyasyona maruz kalmak, kan kanserine yol açar. Çünkü bu radyasyon; kan hücrelerini üreten kök hücrelerin DNA yapısını değiştirir.

Hatırlanırsa Rusya’da Çernobil faciası sonrasında birçok kan kanseri vakası görülmüştü. Farklı lösemi belirtileri de vardır.

Temel olarak, akut ve kronik ve diğer taraftan lenfatik ve miyeloid lösemiler arasında fark vardır. Hastalığı daha iyi anlamak için kanın incelenmesi yararlı olabilir.

Kan yapısı

Kanımız ortalama 4-5 L civarındadır. İnsandan insana bu hacim değişir, kanımızın yarısı sudur, diğer yarısı da 3 tip kan hücrelerinden oluşur.

Bunlar, kırmızı kan hücreleri beyaz kan hücreleri ve trombositlerdir. Kanın temel görevi, hücrelerin hepsine oksijen ve besin taşımaktır.

Burada kırmızı kan hücreleri eritrositler olarak adlandırılırlar kanda en fazla sayıda bulunurlar bütün kan hücrelerinin