Hosting ve Bulut Sunucu Nedir?

Hosting ve Bulut Sunucu Nedir?

05/10/2019 0 Yazar: netadmin

Hosting ve bulut sunucu, web sitesi satın alımında ve kullanımında gerekli olan yazılımlardır. Sağladığı kolaylık, hız ve kapasite sayesinde web sitesine dair pek çok kolaylık sağlaması ile bilinirler.

Pek çok farklı özelliğe sahip olan bu iki yazılım, web sitesi kurulumda ve yazılımında gerekli iki yazılım olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu iki yazılım olmadan web sitesi kurulumu da gerçekleşmez. Pek çok farklı alternatifi ve çeşidi olan bu iki özel yazılımı oldukça detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Hosting Nedir?         

Hosting teknolojileri, web sitesi kurarken URL satın alımından sonra sitenin dosya yüklerini içinde tutan bir tutucudur. Tutma kapasitesi sayesinde yüksek boyutlardaki dosyaları (html, PHP, ASP ve fotoğraf dosyaları gibi…) içerisinde tutar. Bu dosyalar bir web sitesi kurarken olması gereken dosyalardır.

Bulut Sunucu Nedir?

Bulut sunucu ise web sitesi için geliştirilmiş yeni nesil bir yazılımdır. Eskiden bir web sitesine yalnızca bir hesaptan ve bir ağdan girilirken artık bulut sunucular sayesinde kurulan web sitelere herhangi bir ağdan ve yazılımdan girebilme imkânı mevcuttur. Bu da site sahiplerine ve aktif kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır.

Hosting ve Bulut Sunucu Kolaylıkları Nelerdir?

Hosting kolaylığı, yüksek kapasiteli dosyaları tutabilme imkanını sağlarken bulut sunucunda ise her adresten ve ağdan site girişi ile özgür bir kullanıcı alanı sunar.