Avrupa Merkez Bankası Ve Kripto Paralar Arasındaki Uyuşmazlıklar

Avrupa Merkez Bankası Ve Kripto Paralar Arasındaki Uyuşmazlıklar

28/03/2019 0 Yazar: netadmin

 Geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası sosyal medya siteleri üzerinden bir haber yayınlayarak “
BITCOIN  gerçek bir para birimi değildir” şeklinde bir açıklamada bulundu. Kripto paralar ile dünya bankaları arasında senelerdir uyuşmazlıklar yaşanmaktadır. Önemli bankaların üst düzey yöneticileri,  “Bitcoin gibi kripto paralar verimli değildir” görüşünü savunurken kripto para kullanıcıları ise bankaların verimli olmadığını düşünmektedirler. Avrupa Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamalara göre düzenlenen kripto para haber sitelerine göre; bankalar, kripto paralar ve kullanıcılar arasındaki bu uyuşmazlık sürecinin uzun bir süre daha süreceği öngörülmektedir.

Kripto para kısa anlatımıyla, halihazırda kullanılan Dolar, Türk Lirası, Euro, Sterlin, Yuan gibi bir para sistemidir. Bu para birimlerinden farklı olarak dijitaldir ve kriptografiye dayanmaktadır. Kripto paralar üzerinde hükümetlerin kontrolü yoktur. Kripto para kontrolünü sağlayan bir merkez bulunmaz. Bitcoin, ethereum gibi pek çok kripto para birimi daha az üretilerek kripto para fiyat yükseltilmesi esasına dayanarak üretilir. Bu özelliği ile kullanılan paralardan farklılık gösterir.

 Yüzlerce kripto para çeşiti vardır ama ortak noktaları çoğunun ya POW ya da PoS protokollerini kullanarak ortaya çıkmalarıdır. Tüm dijital paralar doğrulama ve işleme işlemleri için kripto para madencileri tarafından stoklanmakta ve korunmaktadır.